Kapat X

HEDEF BASKISI İSYANI BÜYÜYOR


Basisen'in tam sayfa gazete ilanlarından sonra Banksis'de hedef baskısı ve mobbinge karşı isyan bayrağı açtı. Banksis Genel Başkanı Semih Özen, Batsın sizin rekabetçi bankacılığınız. Bu kanlı para oyunu son bulsun, Nadideler yaşasındedi.
Bankaların kontrolden çıkan hedef baskısı ve mobbing uygulamaları sendikaların ana gündem maddesi oldu. Basisen'in konuyu dünya sendikalarının gündemine taşıması ve gazete ilanları ile dikkat çekmesinden sonra bir açıklama da Akbank'ın yetkili sendikası Banksis'ten geldi.
Son dönemde bankacılık sektöründe yaşanan insanlık dışı ugyulamalara karşı verdiği mücadele ile tanınan Banksis, oldukça sert bir açıklama yaptı. Akbank ile bir dönem önce yaptığı toplu iş sözleşmeleri görüşmelerinde grev kararı alan ancak son dakikada Bakanlar Kurulu tarafından bu girişimi ertelenen Banksis, birlik çağrısında bulundu.
Paramedya.com'a özel bir açıklama yapan Banksis Genel Başkanı Semih Özen, "Bankalar her dönem her yıl olduğu gibi karlarını açıklıyorlar. Bankalar karını bu yıl yüzde kırk arttırmıştır. Bankalar karını bu dönem  yüzde elli arttırmıştır. Bu reklam kokan şişinmeler aslında görünenin dışında bir başka daha büyük gerçeği açıklıyor. Bankalar kara doymuyor ve karını her dönem katlayarak arttırıyorlar. Enflasyonun yüzde onlarda seyrettiği ekonomimizde herhalde biz hesap bilmiyoruz ki bankalar enflasyonun üç beş katı kar açıklıyorlar."dedi.
BANKACILAR SON NEFESİNİ ALIYOR
Semih Özen, banka patronlarının ve müşterilerin bu durumdan memnun olduklarını da dikkat çekerek, "Bankacılar son nefesini alıyor"dedi. Özen şöyle konuştu:
"Bankacılığın çalışanlarını ezen özel hayatları yok eden bu acımasız sistemine artık dur diyeceğimiz günlerdeyiz. Sendikalar olarak bizler artık her birimiz ayrı bir kompartımanda oturuyor olmak yerine aynı amaç ve sınırsız verilmiş hedeflerimiz için aynı şubenin holünde buluşmalıyız.
Artık banka çalışanının sınırsız hedeflerini, patronlarının doymak bilmez kar hırsını çalışanın  temsilcisi olan sendikalarının ve yönetimlerinin üstleneceği günlerdeyiz.
Öncelikle BDDK nın ve bankalarda çalışma koşullarının denetleyicisi Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ile bir kez daha sorumluluklarımızı paylaşarak müşterek çözümler üretmeliyiz.
Önümüzdeki en kısa vadede banka çalışanının iş güvencesini, işçi sağlığını ve geleceğini bugünün yeni koşullarında değerlendirecek ve düzenleyecek bir eşgüdüm kurulu, komisyonu ve organizasyonu acilen gündeme alınmalı ve gerçekleştirilmelidir. Kamunun bu konuda mutlaka desteği ve öncülüğü sağlanmalı , gerekli görüldüğü hallerde bir üçüncü taraf olarak bu eşgüdüm kurulunda bankaların İK Yöneticileri de temsil edilmelidir.
Bugün Bankalarımızdaki en yüksek kara ulaşmak hırsıyla insan emeğinin istismarı politikaları karşısında tuzla-buz olmuş hayatların sorumluluklarını taşıyoruz. Alışılmış hedefler sınırsız karlar inancının bir günde yıkılmasını beklemiyoruz. Sistemin hatalarını bliyor ve bunların değiştirilerek hayata uygulanmasını sağlamak için her türlü  gücü emeği ve çabayı ellerimizde tutuyoruz."
YENİ BİR BANKACILIK 
Semih Özen, tüm sendikaları bankacılık sektörü çalışanlarına destek çıkması gerektiğini de belirterek şunları söyledi:
"İşkolumuzda sendikalar artık bugün birlik olma günündedir. Artık kendi aramızda bir barış ve işbirliği sağlanmalı, insanı ezen bu ölümcül kar hırsını sistemin dışına atarak yüzbinlerce banka çalışanı dostlarımız ,sevdiklerimiz , kardeşlerimiz için başka bir dünyanın mümkün olacağını savunmalı ve sağlamalıyız.Mutlaka ve mutlaka amaca varmak için her yol mubahtır anlayışı yıkılmalıdır.İnsan hayatını yok eden bu anlayışı bizler tez elden yok etmeliyiz. İnsan onurunu gururunu ve şerefini ayaklar altına alarak sadece karı için savaşan bu sisteme hepimiz dur demeliyiz. "


 

Etiketler: banksissemih özenbankabankacımobbinghedef baskısı

Yayın Tarihi: 14.10.2017 15:00:50     Görüntülenme Sayısı: 46233

Facebook

Toplam yorum yapılmıştır.


Gölge Müdür
FacebookTwitter
Android Uygulamasıiphone uygulaması

Piyasa Verileri

  21.06.2017
  16:24
Son Değer %
BİST100 99.496 0,23
USD 3,5316 -0,31
EURO 3,9316 -0,23
GBP 4,4782 0,05
O/N Repo
Garbo Genel
ALTIN Mio
EURO/USD 1,1133 -0,01
Bileşik Faiz 11,14 0,18
Garbo Uzun 0,00 0,00
Cumh.Altını 945,83 -0,36

BİST100 HİSSE İŞLEM HACMİ

10.04.2015
  17:41
Miktar
GARAN 785.831.475
VAKBN 341.145.994
AKBNK 237.439.350
HALKB 236.307.574
THYAO 202.135.950UYARI: Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.