Kapat X

YAZARLAR

Remzi ÖZDEMİR

Mobingci İtalyanlar!


İtalyanlar kendi ülkesinde yapamadığı mobbingi Türkiye'de yapıyorlar. Hatta  Fransızlar da... Dahası Hollandalılar da. İyi de bunu kimin eliyle yapıyorlar?
Evet, İtalyanlar Türkiye'de ülkesinde yapamadığını yapıyor. Çalışana mobbing uyguluyor.

Fransızlar da Türkiye'de mobbing uyguluyor. Kendi ülkelerinde insanlık suçu olan mobbingi yani psikolojik tacizi cesurca yapıyor.

Hollandalılar da yapıyor...

Hatta Çinliler bile Türkiye'de mobbing yapıyor.

Hele Körfez ülkeleri Türk bankacılara hiç acımıyor. Mobbingin en alasını yapıyor.

Böyle yazılıp böyle konuşuluyor.

İyi de bu adamlar insanlık suçunu Türkiye'ye gönderdikleri işkencecileri vasıtasıyla mı yapıyorlar?

Elbette hayır!

Yabancı sermayeli bankalara baktığınızda hepsinin başında bir Türk var.

Türk CEO, Türk Genel Müdür, Türk Genel Müdür Yardımcısı, Türk Bölge Müdürü...
Peki, bu Türk yöneticiler neden kendi vatandaşlarına psikolojik baskı yapıyorlar?
Neden onların psikolojisini bozuyorlar, hatta daha da ötesi ölümüne neden oluyorlar?
Bunu sorgulamak lazım, İtalya, Hollanda, İngiliz ve Fransız demeden önce...
Sorun yabancı sermaye mi diye sormak lazım.
Yabancı doğal olarak kârına bakıyor. Ne kadar çok kâr ederse o kadar mutlu olur. Bunun için kendi ülkesinden yönetici getirmiyor. Türk yöneticilere görev veriyor.
Sadece görev mi veriyor. Şan ve para veriyor. Sonrası çorap söküğü gibi geliyor.
Türk yönetici başlıyor yabancı patronu, dolayısıyla kendini sevindirmek için kırbaçlamaya. Ne kadar çok kırbaç o kadar çok kâr. Ne kadar çok kâr demek yıl sonunda Türk yöneticilerin alacağı o kadar büyük prim demek. Yani bankacılık sisteminde birkaç Türk yönetici koltuğumu koruyup kazanacağım diye sistemdeki on binlerce bankacıyı psikolojik olarak bitiriyor tüketiyor.
Yani Türk'e zulmü maalesef yine bir Türk yapıyor.
Türkiye'de bankacılık sektöründe yaşanan mobbingin sorumlusu Türk yöneticilerdir. İzmir'de yılların bankacılarına hakaret eden, hırsından kapıları tekmeleyen bayan bölge müdürüne Fransızlar mı öyle yap diyor?
Elbette hayır! Geçen hafta bir genel müdür yardımcısının işten atılması, en çok konuşulan konuların arasındaydı. Yüzlerce insanın işten atılmasına ve psikolojisinin bozulmasına neden olan bu icatçı genel müdür yardımcısı sistem tarafından kullanıldı ve bir kenara atıldı.
Yabancıya üç kuruş için kendi vatandaşını ezen ve hayatını mahveden her yönetici bir gün bu akıbeti yaşayacaktır.
***
Ölen bankacı
***
Cumartesi günü beyin kanamasından vefat eden bir bankacı konusunu ele almıştım. İş yeri arkadaşları tenzili rütbe ve baskıdan bahsetmişlerdi. Aslında bu banka ile ilgili ciddi baskı şikâyetleri var. Hatta yetkili sendikanın bir üst düzey yetkilisi bu konuda ciddi bir adım atacaklarını bile söyledi.
Ancak bu vefat eden bankacı hanımın eşi bir gösteri adamı aracılığı ile açıklama yaptı. Eşinin ölümünün işi ile alakalı olmadığını söyledi. Eşinin beyanına göre, vefat eden bankacı hiç mobbing görmedi, yöneticisi tarafından azarlanmadı. Hatta 43 yaşındaki eşinin üst segment müşteri portföylüğünden alınıp işe yeni başlayan 3 aylık bankacılar gibi gişeye oturtturulmasının da onu üzmediğini söyledi. Tamamen kurumsal bir lisan ile yazılmış açıklamada bir de sigortadan para alacaklarını ve bankanın da 3 çocuğunu okutacağını söylemiş.

Söz konusu bankanın çalışanları ve vefat eden bankacının arkadaşları tarafından tepki ile karşılanan bu açıklama ile ilgili ben bir şey söylemiyorum. Kocanın bu açıklamasından sonra artık bu banka ile ilgili mobbing iddiaları düşer. Savcılığın ve Çalışma Bakanlığı'nın soruşturma açmasına da imkân kalmamıştır.

Acılı kocaya ben buradan başsağlığı diliyorum. Alacağı tazminatı iyi günlerde ve sağlıkla harcamasını temenni ediyorum.

Kaynak: Mobingci İtalyanlar! - Remzi ÖZDEMİR-YENİÇAĞ GAZETESİ

Etiketler: remzi özdemiryeniçağ gazetesiparamedyamobbingitalyayabancı banka

Yayın Tarihi: 10.10.2017 00:05:59     Görüntülenme Sayısı: 11614

Facebook

YAZARIN ÖNCEKİ YAZILARI

Toplam yorum yapılmıştır.


Gölge Müdür
FacebookTwitter
Android Uygulamasıiphone uygulaması

Piyasa Verileri

  21.06.2017
  16:24
Son Değer %
BİST100 99.496 0,23
USD 3,5316 -0,31
EURO 3,9316 -0,23
GBP 4,4782 0,05
O/N Repo
Garbo Genel
ALTIN Mio
EURO/USD 1,1133 -0,01
Bileşik Faiz 11,14 0,18
Garbo Uzun 0,00 0,00
Cumh.Altını 945,83 -0,36

BİST100 HİSSE İŞLEM HACMİ

10.04.2015
  17:41
Miktar
GARAN 785.831.475
VAKBN 341.145.994
AKBNK 237.439.350
HALKB 236.307.574
THYAO 202.135.950UYARI: Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.