GAYRİMENKUL'DE BÜYÜK KAOS UYARISI


İnşaat firmalarının ciddi nakit sıkıntısı yaşadığını belirten Polat Holding Başkanı Adnan Polat, “Bankalar kredileri sıkıyor. Önlem alınmazsa çok büyük kaos olabilir” dedi
İnşaat firmalarının ciddi nakit sıkıntısı yaşadığını belirten Polat Holding Başkanı Adnan Polat, “Bankalar kredileri sıkıyor. Önlem alınmazsa çok büyük kaos olabilir” dedi

Türk gayrimenkul sektörünü çok ciddi bir tehlikenin beklediğini söyleyen Polat Holding Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Polat, “2016 yılından bu yana başımıza bir taş yağmadığı kaldı. Her dakika olumsuz bir gelişme olması insanları güvensizliğe itiyor. İnsanlar döviz ve mevduat yatırımlarıyla vedalaşamıyor” dedi.

Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı Derneği'nin (GYODER) Erzurum'da düzenlediği Gelişen Kentler Zirvesi'nde konuşan Adnan Polat, son 6 ayda gayrimenkul satışlarının özellikle büyükşehirlerde erozyona uğradığına dikkat çekti.

2018'DE SIKINTI HİSSEDİLECEK

Adnan Polat, “Firmaların nakit akışında çok ciddi sıkıntılar var. Bankalar kredileri sıkıyor. Eğer buna bir tedbir alınmazsa önümüzde çok büyük kaos olabilir. Firmaların yaptığı dev projeler yarım kalabilir” dedi. Gayrimenkul sektörünün 200 alt sektörü etkilediğini hatırlatan Polat, “Mevcut durum devam ederse 2018 yılının ortalarına doğru mevcut sıkıntı daha fazla hissedilecek” diye konuştu.

Ülkedeki 20 milyon konutun yarısının yıkılıp yeniden yapılması gerektiğini ifade eden Adnan Polat, “Binaların çoğu deniz kumundan yapıldı. Bu binalar belirli bir zaman sonra bir hapşırmayla yıkılacak hale geliyor” şeklinde konuştu.

DÖNÜŞÜM BÖYLE GİTMEZ

Kentsel dönüşüm çalışmalarında devlet otoritesinin devreye girmesi gerektiğini söyleyen Polat, “100 bin metrekarelik inşaat hakkı olan bir yere özel sektör girdiği zaman bu rakamın 200 bine çıkması gerekiyor ki firmalar para kazansın. Ancak o zaman da nüfus ve bina yoğunluğu artıyor. Bu sağlıklı bir dönüşüm değil” dedi.

Devletin yeni bir model ve finansman süreciyle dönüşümü yeniden ele alması gerektiğini kaydeden Polat, “Bu şekilde dönüşümün hızlı gitmesi mümkün değil. Devletin kendisinin gecekonduları dönüştürmesi ve sembolik rakamlarla sahiplerine vermesi lazım” açıklaması yaptı. Yatırımcı ve hak sahipleri içerisinde kentsel dönüşümü ciddi biçimde suistimal edenlerin olduğunu belirten Polat, kanuni yaptırımların devreye girmesi gerektiğini ifade etti.

Etiketler: konut kredisiadnan polatkonutta kriz olur mu

Yayın Tarihi: 5.10.2017 09:21:59     Görüntülenme Sayısı: 12046

Facebook

Toplam yorum yapılmıştır.Gölge Müdür
FacebookTwitter
Android Uygulamasıiphone uygulaması

BİST100 HİSSE İŞLEM HACMİ

  40:10 Miktar
THYAO 383.226.230
GARAN 196.437.444
ISCTR 169.783.512
ASELS 164.469.251
PETKM 112.554.813UYARI: Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.