KGF VURGUNUNA HAZİNE OPERASYONU


Riskli müşterileri Kredi Garanti Fonu’na yönlendiren bankalara Hazine müdahale etti. Hazine şüpheli kredileri incelemeye aldı. Hedefte iki özel banka olduğu iddia ediliyor.
Teminat bulamayan şirketlerin krediye ulaşımını sağlamak için Hazine kaynaklarıyla desteklenen Kredi Garanti Fonu (KGF) bankalar için çürük müşteri ayıklama fırsatına dönüşünce Hazine Müsteşarlığı harekete geçti. Hazine, fırsatçılığı önlemek için bankalara talimat yazısı gönderip, KGF kapsamında aktarılan tüm kredilerle ilgili detaylı bilgi istedi.
FIRSATÇILIĞA KARŞI ÖNLEM
Ancak Hazine'nin garanti imkanını kötüye kullanan bazı bankalar işi fırsatçılığa döktü. Bazı bankaların kredisini ödeyememe ihtimali olan riskli şirketlere açtığı krediyi önce kapatıp daha sonra KGF kredisi verdiği ya da riskli kredinin ödemelerini sağlamak için KGF aracılığıyla ilave kredi aktardığı bu yolla batık riskini Hazine'ye yıktığı bilgileri geldi.
Konunun gündeme gelmesi üzerine Hazine Müsteşarlığı ise bankalara kritik bir emir yazısı gönderip, kullandırılan KGF kredileriyle ilgili ayrıntılı bilgi talebinde bulundu.
Yazıda bankalardan, firmalara hangi amaçlarla KGF kredisi verildiği, bunlardan hangilerinin yeni ya da ilave kredi olduğu, hangilerinin yeniden vadelendirme, hangilerinin yapılandırma amaçlı yapıldığı, hangi kredilerin risk kapama amaçlı kullandırıldığı bilgilerinin detaylı olarak göndermelerini istedi. Hazine gönderdiği yazıda, KGF kredilerinin ne kadarının yüzde 100 Hazine teminatı sağlanan ihracat veya döviz kazandırıcı faaliyetler için olduğu bilgisini de bankalardan isterken, her bir krediyle firmaların kaç kişiye yeni istihdam sağlayacağının da bildirilmesini talep etti. Hazine'nin, bankalardan gelecek bilgiler doğrultusunda, garantör olduğu KGF kredilerinin kötüye kullanılıp kullanılmadığını teknik çalışmayla ortaya çıkarabileceği ifade edildi.

Etiketler: kgfkredi garanti fonubankasorunlu kredi

Yayın Tarihi: 7.04.2017 19:48:27     Görüntülenme Sayısı: 20911

Facebook

Toplam yorum yapılmıştır.Gölge Müdür
FacebookTwitter
Android Uygulamasıiphone uygulaması

BİST100 HİSSE İŞLEM HACMİ

  40:10 Miktar
THYAO 383.226.230
GARAN 196.437.444
ISCTR 169.783.512
ASELS 164.469.251
PETKM 112.554.813UYARI: Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.