DOLAR NEDEN DÜŞÜYOR?


FED kararından sonra dolar 2.930'un da altına indi. Peki dolar neden düşüyor ve daha düşer mi?
FED beklenen kararını açıkladı ve bu karardan en çok olumsuz etkilenmesi beklenen Türkiye'nin para birimi değer kazanıyor. Peki dolar TL karşısında neden düşüyor?
Uluslararası piyasalar uzmanı Sencer Soylu, piyasaların kısa vadede beklentinin bittiği için USD satıp TL aldıklarını ancak bu durumun çok da uzun vadeli olmayacağını iddia ediyor. Soylu'ya göre, FED  faizi nedeniyle uzun süredir piyasalar beklenti satın alıyorlardı. Ancak TL'deki değer kaybının nedeni sadece faiz beklentisi değildi. Türkiye'nin cari açığı ve ihracatının hızla düşmesi dengeleri bozan en önemli unsurdu. Yine Suriye ve Irak olayı ve son olarak da Rusya ile yaşanan  kriz Türkiye'nin  orta vadede ihracatını olumsuz etkileyecek bir gelişme. Başta bankalar dahil olmak üzere özel sektörün borçluluğunun artması önümüzdeki günlerde yeniden dolara olan talebin artmasına neden olacak.
Bu nedenle Soylu'ya göre  dölardaki düşüş çok da kalıcı olmayacak!
Facebook
 

Etiketler: dolar düşecek mi? Dolar alınır mı satılır mı

Yayın Tarihi: 16.12.2015 22:08:18     Görüntülenme Sayısı: 16275

Facebook

Toplam yorum yapılmıştır.Gölge Müdür
FacebookTwitter
Android Uygulamasıiphone uygulaması

BİST100 HİSSE İŞLEM HACMİ

  10:10 Miktar
THYAO 1.456.015.128
ASELS 886.528.584
PETKM 653.725.022
GARAN 605.886.786
KRDMD 492.392.635UYARI: Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.