SPK BAŞKANINDAN FOREKS ÇIKIŞI


SPK Başkanı Ertaş, foreks işlemlerinin riskli bir yatırım aracı olduğunu belirterek, yatırımcı bilinçli yatırım yapmalıdır ve küçük miktarlarla başlaması gerekiyor"dedi.
Yatırımcı sayısıyla birlikte mağdur sayısı da her geçen gün artan ve günlük ortalama işlem hacmi 40 milyon lirayı aşan foreks piyasasında yeni yıla düzenlemelerle giriliyor. Özellikle yüksek kaldıraç oranları ile son dönemde tartışma konusu olan foreks piyasası bir süredir Sermaye Piyasası Kurulu’nun (SPK) merceği altındaydı. SPK Başkanı Vahdettin Ertaş, yılbaşından önce foreks piyasalarına getirilecek regülasyonları kapsayan düzenlemenin tamamlanıp Resmi Gazete’de yayınlanacağını söyledi.

“Uzun Vadeli Yatırımların Finansmanında İslami Sermayenin Kullanılması” konferansı sonrasında Habertürk’e konuşan Vahdettin Ertaş, 2016 yılına yeni düzenlemelerle girileceğini belirterek “Şahsen benim çok içime sinen bir düzenleme oldu” diye konuştu.

Bundan sonra da hâlâ mağdur olan yatırımcı olursa artık onun için yapılacak bir şey olmayacağını belirten Ertaş, “Artık ben daha ne yapayım” dedi. Ertaş, ‘Foreks riskli yatırımdır, yatırımcı bilinçli yatırım yapmalıdır ve küçük miktarlarla başlaması gerekiyor” mesajını vermek istediklerini sözlerine ekledi. Foreks piyasasında yapılacak düzenlemelerle, 10 bin TL’nin altında olan müşteriler için mevcut 1/100 olan kaldıraç oranının 1/50’ye çekilmesi, Euro/dolar gibi en çok işlem yapılan paritelerde kaldıraç oranının aynı kalması bekleniyor. Bunun yanı sıra aracı kurumların hesap açılışından önce Birlik nezdinde hazırlanan deneme platformu üzerinden müşterilerine muhakkak deneme hesabı yapmasının zorunlu tutulacağı belirtiliyor. 
Facebook
 

Etiketler: spk başkanı ertaşforeks risk

Yayın Tarihi: 19.11.2015 08:28:18     Görüntülenme Sayısı: 22370

Facebook

Toplam yorum yapılmıştır.Gölge Müdür
FacebookTwitter
Android Uygulamasıiphone uygulaması

BİST100 HİSSE İŞLEM HACMİ

  40:10 Miktar
THYAO 383.226.230
GARAN 196.437.444
ISCTR 169.783.512
ASELS 164.469.251
PETKM 112.554.813UYARI: Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.